Odkryj Klimontów

Orlik 2012

Kompleks sportowy położony przy ulicy Zysmana pomiędzy stadionem LKS Klimontowianka, przystankiem autobusowym i warsztatami szkolnymi. Boiska zostały wybudowane w ramach rządowego programu "Moje Boisko - Orlik 2012", którego założeniem jest udostępnienie dzieciom i młodzieży w całej Polsce nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu.

Czytaj więcej...

Ruiny zamku w Ossolinie i Betlejek

Kaplica Betlejemska w Ossolinie, to jeden z najbardziej interesujących przykładów architektury sakralnej na Sandomierszczyźnie. Kaplica ma formę naziemnego kopca, ponad którym wznosi się wysmukła kamienna wieżyczka. Legenda głosi, że ziemia którą obsypano kopiec, przywieziona została z miejsca narodzin Chrystusa. Miał ją sprowadzić domniemany budowniczy „Betlejki”, kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński.

Czytaj więcej...

Aleja kasztanowa

Nasza zabytkowa aleja pamięta czasy Ossolińskich i jest najdłuższą w Europie aleją kasztanowców (liczy ok. 200 szt.).

Czytaj więcej...

Kościół p.w. św. Wawrzyńca w Olbierzowicach

Tutejsza świątynia parafialna nie ma jeszcze stu lat. W tym przypadku jednak wiek nie jest tym co stawia ją w szeregu najbardziej interesujących kościołów w regionie. Wysmukły neogotycki gmach jest dziełem Stefana Szyllera, jednego z najwybitniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej...

Bitwa pod Konarami

Na przełomie 1914-15 roku, front austriacko- rosyjski zatrzymał się na linii rzeki Nidy. Na odcinek ten skierowano na początku marca 1915 roku I Brygadę Legionów, która weszła w skład I Armii austriackiej pod dowództwem generała Dankla.

Czytaj więcej...

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Goźlicach

Dzieje goźlickiej świątyni parafialnej sięgają pierwszej połowy XII wieku. Najprawdopodobniej jej fundatorem był Piotr Dunin, syn Własta (lub Włosta). Duninowie byli potężnym rodem magnackim, wywodzącym się ze Śląska. Do wielkiego znaczenia doszli za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. W tym okresie ich rodzinne dobra znajdowały się m.in. na Sandomierszczyźnie.

Czytaj więcej...

Pałac w Górkach

Pałac wybudował Jan Zbigniew Ossoliński w XVII w. (około 1620 roku). Eugeniusz Niebelski przypuszcza, że w czasach sięgających początków Klimontowa mógł istnieć w tym samym miejscu dwór kasztelana krakowskiego Klemensa.

Czytaj więcej...

Kościół p.w. św. Jacka oraz Podominikański zespół klasztorny

Podominikański zespół klasztorny w Klimontowie, jest drugim obok kościoła świętego Józefa skarbem sakralnej architektury, przydającym blasku osadzie rozłożonej w głębokiej dolinie rzeki Koprzywianki. Fundatorem obiektu był Jan Zbigniew Ossoliński. W 1613 roku, otrzymał on od biskupa Piotra Tylickiego pozwolenie na budowę kościoła i klasztoru dla Dominikanów. Forma architektoniczna całego założenia nosi cechy stylu renesansowego, co dawniej było jednym z powodów, dla których błędnie oceniano wiek zabytkowego kompleksu.

Czytaj więcej...

Bożnica

Synagoga została zbudowana w latach 1846-1851, powstała we wschodniej części miasta, tworzącej dzielnicę Żydowską, przy niewielkim placu tuż obok rynku, sąsiadując bezpośrednio z cmentarzem żydowskim.

Czytaj więcej...

Park Katyński w Byszowie

„Park Katyński” w Byszowie to największy w Polsce park ku czci ofiar zbrodni stalinowskiej, który powstał w sierpniu 2009 r. w zabytkowym XIX–wiecznym dworskim parku krajobrazowym z inicjatywy Wójta Gminy Klimontów Ryszarda Bienia.

Czytaj więcej...

Copyright © 2015 Klimontów wita... Wszelkie prawa zastrzeżone.